× Accreditations & Recognitions Honours and Awards AICTE Margdarshan GRIET Faculty Rankings 360° Virtual Tour IQAC TASK Center for Leadership Studies GCC Library ASHC Skill Development Cell Anti-Ragging Measures WDC Careers @ GRIET Value Added Programs Institute Distinctiveness Support Services Professional Associations Student Welfare Committee Extra Curricular Activities Committee

Endowment Awards


I. JSL Memorial Endowment Award - 2019-20

S.No Dept Name
1 EEE Devasani Priyanka
2 MECH Sardar Harshit Singh

II.Vadlamudi Ramanaidu Memorial Scholarship - 2019-20

S.No Dept Name
1 CSE K. Harika

III.Adapa Krishnaiah Memorial Endowment Award - 2019-20

S.No Dept Name
1 MECH D. Sai Vikas Reddy

IV. Mrs & Mr. Mastan Endowment Award - 2019-20

S.No Dept Name
1 CIVIL Ganna Ravalika

V.  ALUMNUS AWARD FOR ACADEMIC EXCELLENCE -  2019-20

S.No Dept Name
1 Civil Seshani Anjali
2 ECE. Anwesha Nayak
3 CSE Ineedu Sai Nikhila
4 CSE Mohammed Adil Yousuf
5 IT Akula Poojitha Seshan
6 IT Mettu Shreeja Reddy

VI Best Supporting Staff Award – 2019-20

S. No Department Staff Name Category
1 Admin Ms. Rohini Latha Admin
2 IT Mr. Sushil Kawre Tech

VII GRIET Merit Scholarship Award – 2019-20

S. No Department Staff Name Category
1 CSE Kancharla Sai Ratna Prudhvi -


I. JSL Memorial Endowment Award - 2018-19

S.No Dept Roll No Name SGPA
1 EEE 16241A0259 VIPPARTHI SOWMYA 9.92
2 MECH 16241A0314 CHANDU GANGADHAR RAO 9.76

II.Vadlamudi Ramanaidu Memorial Scholarship - 2018-19

S.No Dept Roll No Name SGPA
1 CSE 17241A0549 SHRIKA SUSAN GOLLA JESSE 10

III.Adapa Krishnaiah Memorial Endowment Award - 2018-19

S.No Dept Roll No Name SGPA
1 MECH 17241A0348 SARDAR HARSHIT SINGH 9.52
2 MECH 17241A0372 BUDAA AKSHITHA 9.52

IV. Mrs & Mr. Mastan Endowment Award - 2018-19

S.No Dept Roll No Name SGPA
1 CIVIL 15241A0177 DUGYALA SHIREESHA 10
2 CIVIL 16245A0123 V.RAJENDRA 10

V.  ALUMNUS AWARD FOR ACADEMIC EXCELLENCE -  2018-19

S.No Dept Roll No Name SGPA
1 CSE 16241A05P4 G .L. P. KEERTHANA 10
2 CSE 16241A05O1 AKKALDEVI SAHITHI 10
3 CSE 16241A0569 CH. SHWETHA 10
4 ECE 16241A04A8 RAVELLA NIKITHA 10
5 ECE 16241A04G9 S.HIMAJA 10
6 ECE 16241A04K6 KOLLOJU ANUSHA 10
7 ECE 16241A04M5 SAI NIKHIL REDDY.K 10
8 ECE 16241A04T7 U .V. S. S. SURYA VINAY 10
9 IT 16241A1227 K. GAYATHRI PRAHARSHITHA 9.94
10 IT 16241A1236 NISTALA KAMESWARI SHALINI 9.94
11 CIVIL 16241A0185 KOLUPULA RAMYA 9.84
12 CIVIL 17245A0112 GANNA RAVALIKA 9.84
13 CIVIL 17245A0115 KATHERLA SIDDARTHA 9.84

Best Supporting Staff Award – 2018-19

S. No Department Staff Name Category
1 Exam Branch D. Sirisha Admin
2 Electronics and Communication Engineering I.NagendraVarma Tech



© Copyright 2020 - All Rights Reserved www.griet.ac.in
web counter